+48 730 308 530

recepcja@willagorskawetlina.pl

Atrakcje - Wetlina

JAWORZEC, ŁUH, ZAWÓJ - BIESZCZADY ODNALEZIONE

 

Bieszczady Odnalezione przywracają pamięci świat, którego już nie ma: Wsie, które przestały istnieć, domy z których pozostały tylko piwnice, studnie bez żurawi ale przede wszystkim ludzi, którzy kiedyś tu żyli i mieszkali.

Bieszczady Odnalezione to szlak, turystyczny, który w nowy sposób, od strony historyczno-kulturowej w połączeniu z istniejącą ścieżką przyrodniczą Lasów Państwowych przybliża Bieszczady wędrującym po nich turystom.

 

Jaworzec – w XVII wieku znany, jako siedziba beskidników. W 1921 liczyła 78 domów i 501 mieszkańców (497 wyznania greckokatolickiego, 4 osoby wyznania mojżeszowego). We wsi znajdowała się cerkiew parafialna pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra.
Do dzisiaj zachował się żelazny krzyż na cokole z piaskowca ufundowany przez mieszkańców Jaworca dla upamiętnienia zniesienia pańszczyzny w 1848. W Jaworcu znajduje się jedynie bacówka PTTK, która rozpoczęła swoją działalność wiosną 1976.

Łuh – wieś istniała już w 1552. W 1921 roku liczyła 32 domy i 175 mieszkańców (170 wyznania greckokatolickiego., 5 wyznania mojżeszowego). Nad brzegiem Wetlinki drzewa owocowe, pozostałość sadu Wasyla Kudlińskiego. W miejscu cerkwi z 1864 została podmurówka i ruiny kamiennej mensy ołtarzowej.
Cerkiew filialna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy należała do parafii w Jaworcu. Była drewniana, z dachami krytymi blachą, zwieńczonymi trzema baniastymi hełmami. Nie miała ikonostasu. Nad kruchtą było miejsce dla chóru.
W odległości kilku metrów od cerkwi stała drewniana dzwonnica zbudowana na planie kwadratu.

Zawój – wieś na lewym brzegu rzeki Wetlinki, u stóp wzniesienia Pereszliba. Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1552. Podczas najazdu szwedzkiego prawie całkowicie zniszczona (ocalał 1 dom). Odradzała się powoli. W 1860 wzniesiono w Zawoju cerkiew filialną parafii w Jaworcu. W 1880 wieś liczyła 25 domów i 178 mieszkańców. Była wsią z przewagą wyznawców religii rzymskokatolickiej (147 rzym., 24 grek., 7 mojż.).
Do naszych czasów zachował się niewielki cmentarz z kilkoma nagrobkami, m.in. najbogatszych gospodarzy we wsi, rodziny Fedirków.
We wsi znajdowała się cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła. Była drewniana, kryta blachą, dwudzielna o wymiarach 12,8 m na 6,4 m. Drewniana dzwonnica o konstrukcji zrębowej dźwigała 3 dzwony o imionach Dmytro, , Michał i Wasyl. Na teren cmentarza i do cerkwi wchodziło się poprzez dzwonnicę.

 

NAJBARDZIEJ POPULARNE TRASY PIESZE Z WETLINY:

- szlak żółty: Wetlina (Stare Sioło) - Przełęcz Orłowicza - Suche Rzeki - Zatwarnica. Na P. Orłowicza styka się ze szlakiem czerwonym, skąd można w 20 minut wejść na Smerek (1222m n.p.m.), lub iść w stronę przeciwną grzbietem połoniny,

- szlak żółty: Wetlina (Stare Sioło) - Jawornik (1021m n.p.m.) - Paportna (1198m n.p.m.) - styk ze szlakiem niebieskim (1199m n.p.m.). Stąd szlakiem niebieskim można przez Riabą Skałę (1170m n.p.m.), Czerteż (1071m n.p.m.), Hrubki (1186m n.p.m.), Kremenaros (1221m n.p.m.) wejść na Wielką Rawkę (1307m n.p.m.) i zejść do Ustrzyk Górnych lub żółtym łącznikowym przejść na Małą Rawkę (1272m n.p.m.) i z niej zejść do Wetliny lub bacówki pod Małą Rawką.

- szlak zielony: Wetlina (Zabrodzie) - Dział (1146m n.p.m.) - Mała Rawka - bacówka PMR - przełęcz Wyżniańska - Połonina Caryńska (1297m n.p.m.). Można również wyjść z MR na Wielką Rawkę i wrócić do wetliny tą samą trasą.

- szlak czarny: Wetlina (Osada, camping Górna Wetlina) - połączenie ze szlakiem żółtym z przełęczy Wyżnej - Połonina Wetlińska (schronisko). Przy schronisku Chatka Puchatka połączenie ze szlakiem czerwonym.

 

BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA:

Bieszczadzka Kolejka Leśna to kolej wąskotorowa usytuowana w Bieszczadach, gdzie uruchomiona została w 1895 roku. Swój bieg rozpoczyna w miejscowości Majdan, a podróż odbywa się w kierunku stacji Przysłup oraz Balnica.

Zabytkowy budynek stacji kolejowej wprawia turystów w zachwyt swofotoim niepowtarzalnym klimatem. Sam pojazd jest równie urokliwy, a wszystko za sprawą niewielkich, ale rzucających się w oczy wagoników. Ogromnym atutem są zapierające dech w piersiach widoki, jakie turyści mają okazję podziwiać podczas swojej podróży.

Całkowita długość trasy rozciąga się na długości 28 kilometrów. Pasażerowie mają możliwość przejażdżki nie tylko według rozkładu jazdy, ale również na zamówienie (w przypadku większych grup). Dodatkową atrakcję stanowi podróż drezyną.